Családi fürdőmedencék vízkezelése.
Családi fürdőmedencék vízkezelése
Ezúton szeretnénk segítséget nyújtani medencéjének karbantartásában, és bemutatni a vízkezelő készítményeket, amelyekkel könnyen megőrizheti a medencevíz tisztaságát.
Alapismeretek
Szűrés – vízforgatás
A fürdőmedence vizének tisztántartásának alapvető feltétele a mechanikai szennyeződésektől való megtisztítás, és a folyamatos áramlás segítségével a vegyszerek elkeverése a vízben. Erre a célra vízforgató berendezéseket használunk, ami szivattyúból és szűrőből áll. Ezek a víz felszínén úszó, vagy a vízben lebegő szennyeződéseket szűrik ki.
A víz kémiai egyensúlyának beállítása
A fürdőmedence vize csak abban az esetben lesz tiszta és átlátszó, ha összetevői kémiai egyensúlyban vannak.
pH-érték
Az első fontos paraméter a víz pH-értéke. A medencékhez ajánlott pH érték kissé lúgos, ami hozzájárul a fürdőző kényelméhez, mivel az emberi szem pH-értéke 7,5 körül van. A 7,2 alatti pH-értékű víz csípi a fürdőzők szemét és korrozív. Bár a klórozó szerek fertőtlenítő hatása savas közegben erősebb (7 alatti pH), magasabb pH esetén gyengébb, mégsem szabad 7,2 alatti pH-t beállítani. A 7,8 fölötti pH is kedvezőtlen, mivel ez is marja a szemet és a klórozó szerek hatékonysága nagymértékben csökken.
A medence vizének ideális pH-értéke 7,2 – 7,6.
A gyakorlati tapasztalatok azt mutatják, hogy a legtöbb problémát a túl magas pH okozza. A medence tulajdonosok gyakran fordulnak hozzánk azzal a problémával, hogy a megfelelő mennyiségű klórt adagolják a vízbe, mégis zavaros és algás a víz. A pH mérése után a legtöbb esetben az derül ki, hogy a magas pH volt a probléma okozója.
Fertőtlenítés
Fertőtlenítő szereknek nevezzük azt a vegyszert, amely megöli, vagy semlegesíti a medence vízében jelenlévő mikroorganizmusokat: baktériumokat, algákat, gombákat, vírusokat. A mikroorganizmusok olyan kisméretű élőlények, melyek szabad szemmel nem láthatóak és folyamatosan kerülnek a vízbe az eső, a szél és a fürdőző emberek által. A legtöbb mikroorganizmus ártalmatlan az emberi szervezetre, de néhány közülük betegséget vagy fertőzést okoz. Ha ezek nem kerülnek kiirtásra, akkor a víz útján jutnak át egyik emberről a másikra. A szerves anyagok az uszoda vizét opálossá, zavarossá változtatják. Fertőtlenítésre leggyakrabban a klór vegyületeit használjuk.
Szabadklór-tartalom
A fürdőmedence vizében olyan szabad aktívklór-tartalmat kell beállítani, ami elpusztítja a fertőzéseket okozó mikroorganizmusokat, algákat, azonban a fürdőzők egészségére még nem ártalmas. Az ideális szabadklór-tartalom 1-1,5 mg/l.
Sokkoló klórozás.
Zavaros algás medencevíz kitisztításához az 1-1,5 mg/l szabadklór-tartalom nem elegendő. Ilyenkor azt fel kell emelni 3-5 mg/l-re, így gyorsan és hatékonyan elvégezhető a tisztítás. Kültéri medencéknél kéthetente, magas vízhőfok esetén (26 Celsius fok felett) hetente érdemes sokkoló klórozást elvégezni, így megelőzhető az algásodás. A sokkolást az esti órákban a fürdőzés befejezése után kell elvégezni. Amíg a szabadklór-tartalom nem csökken le 1,5 mg/l alá ne használjuk a medencét!
Pelyhesítés
Az uszodavízben lebegő apró kolloid szennyeződéseket, mint például az algákat a szűrő nem képes kiszűrni. A medence vize ezektől opálossá válik amit csak pelyhesítő anyagok segítségével lehet megszüntetni. A pelyhesítő szerek az apró részecskéket nagyobb méretű pelyhekben gyűjtik össze, melyek a szűrőn kiválnak.
Vízkezelő vegyszerek
pH értéket beállító szerek
A pH érték csökkentésére MINUSZPH-t, pH MINUSZ-t kell használni, ezek savas kémhatású granulátumok, amelyek gyorsan oldódnak a vízben és biztonságos a használatuk.
A pH-érték növelésére PLUSZPH-t, pHPLUSSZ-t használhatunk. Ezek lúgos kémhatású pH-értéket növelő granulátumok.
Adagolás: 10m3 medencevíz pH értékének 0,1-el való növeléséhez/csökkentéséhez 100g szer szükséges.
Vízkeménység stabilizáló szer
Az AQUAFIX vízkeménység stabilizáló, kemény víz esetén megakadályozza a medence vizének bezavarosodását, vízvonalon a mészkiválást, a szkimmerben, csövekben és a szűrőben a vízkőképződést.
Fertőtlenítő szerek
A klórtartalom beállítására legalkalmasabb vegyszer a GYORSKLÓR/ gyorsklór granulátum. Az uszodavíz tisztaságát védi a terjedő baktériumok, algák és gombák ellen. Vízben gyorsan oldódik, így hatását azonnal kifejti. Használatát a medence feltöltésekor, friss víz utántöltésekor, vagy gyors beavatkozásoknál, elalgásodott medencénél javasoljuk. Folyamatos adagolása is lehetséges. Fóliás, vagy műanyag medencéknél csak feloldva szabad alkalmazni.
A klór folyamatos adagolására TARTAKLÓR/ hosszan tartó klór tablettát, és TISZTAKLÓR gyorsklór tablettát lehet használni. Az uszodavíz tisztaságát védik a terjedő baktériumok, algák, gombák ellen. Lassabban oldódnak mint a granulátum, hatásukat folyamatosan, hosszú ideig fejtik ki. Megkönnyítik a klór adagolást, mivel csak hetente kell a feloldódott tablettákat pótolni. Úszó vegyszeradagolóba vagy a szkimmerbe kell helyezni.
A szükséges klórozószer mennyisége függ a víz hőmérsékletétől, az időjárástól, és a medence használatától. Ezért a ténylegesen szükséges vegyszermennyiséget csak a helyszínen lehet megállapítani.
Főként kültéri medencéknél a napsugárzás hatására a stabilizálatlan klórozószerek (pl. hypo) gyorsan elbomlanak, és elveszítik a fertőtlenítő hatásukat.
Pelyhesítő szer
Az AQUAPACK/pelyhesítőszer gyors hatású folyékony pelyhesítőszer, a lebegő szennyeződésekből nagyméretű pelyheket képez, amelyeket a szűrő már képes a vízből eltávolítani. Teljesen megszünteti a víz zavarosságát. Ha medence vize erősen elalgásodott, akkor a klórozó és algaölő szer mellett feltétlenül adagoljon pelyhesítő anyagot, mert így tudja az elpusztított algákat a vízből kiszűrni vagy kiporszívózni.
Algaölő szerek
A medence vizében a fertőtlenítő szerek és a szűrés ellenére is képződhetnek algák, vagy egyéb mikroszkopikus növényi szervezetek. Az ALGAÖL/algagátló az algaképződést megakadályozó, a kifejlődött algákat elpusztító folyékony vegyszer. A klóros vízfertőtlenítés fontos kiegészítője. Zöld algák ellen hatásos.
A TÉLAPOOL/téli védőanyag használatát kültéri medencéknél javasoljuk, amelyek vízzel együtt telelnek át. Ez a szer megakadályozza az algaképződést és a vízkőkiválást a medencében, de nem gátolja a víz megfagyását.
Kombinált vízkezelő szerek
A víz tisztántartásának megkönnyítésére olyan vegyszereket is gyártanak, amelyek a fertőtlenítő szereken kívül tartalmaznak más fontos vízkezelő anyagokat is.
Az AQUAMULTI/Multi klór tabletta klórozószert, algaölőt és pelyhesítő anyagot is tartalmaz. Ez a szer több hét alatt oldódik fel. Az uszodavíz tisztaságát védi a terjedő baktériumok, algák és gombák ellen. Lassan oldódik és hatását hosszú ideig kifejti. Javasolt a TARTAKLÓR tablettával együtt alkalmazni, de önállóan is alkalmazható. A folyamatos pelyhesítő anyag adagolása miatt a víz csillogó és átlátszó lesz.
Vízelemzők
A vízelemzők használatával meg tudjuk állapítani az uszodavíz szabadklór tartalmát és pH értékét. Használatuk gyors és egyszerű.
Néhány jó tanács arra az esetre, ha a medence vize nem tiszta
Mi lehet az oka, ha a medence vize zavaros, elalgásodott, zöld vagy barna:
Nem megfelelő szabadklór érték. A víz szabadklór-tartalmának mindig 1-1,5 mg/l között kell lennie. Ha ennél kevesebb szabad klórt tartalmaz a víz, akkor gyorsan megszűnik a fertőtlenítő hatás.
Nem megfelelő pH. A pH-értéknek mindig 7.2-7,6 között kell lennie. Ha a pH érték túl magas a klórozó szerek nem fejtik ki a hatásukat, a víz zavarossá válik, elalgásodik.
Nem megfelelő szűrési idő. A vízforgató berendezésnek naponta legalább 2 x 4 órát kell üzemelnie. A vízhőfok emelkedésével növelni kell a szűrési időt is. Nagy melegben emelje a szűrési időt 2 x 7 órára.
Rosszul beállított befúvók. A teljes medencevíznek mozgásban kell lennie, amikor a szivattyú üzemel. Így biztosítjuk a vegyszer egyenletes elkeverését. Ha ez nem így van, a pangó vizű részeknél, ahol nincs vegyszer utánpótlás elalgásodik a medence.
Sok szerves anyag a medencében. A használaton kívüli medencét mindig takarjuk le, hogy megóvjuk a belehulló falevelektől, rovaroktól és egyéb szennyeződésektől. A víz felszínét, és a medence alját rendszeresen kell tisztítani leszedő háló, és porszívó segítségével.
Nem végzett sokkoló klórozás. Hetente, vagy kéthetente érdemes elvégezni (a klórtartalmat felemelni 3-5 mg/l-re), ezzel csökken az algák megtelepedésének lehetősége.
Az algás víz tisztítása:
Ellenőrizze a vízforgatót, végezzen sokkoló kezelést. Állítsa be a víz pH-értékét, emelje a szabadklór-tartalmat 3-5 mg/l-re, adagoljon algaölőt és pelyhesítő szert. A falakon megtelepedett algát kefével lazítsa fel! 12-24 órán keresztül járassa a vízforgatót, utána állítsa le, és várjon 24 órát. A leülepedett algát porszívozza ki a medencéből. Az elpusztított alga nagyon nehezen szűrhető ki, ezért a kiszívott vizet ne vezesse vissza a medencébe. Szükség szerint sűrűn mossa a homokszűrőt. Ha az első kezelés nem hozza meg a kívánt eredményt, ismételje meg.
Megelőzés:
Kéthetente egyszer, nagy meleg, sok eső, vagy gyakori medencehasználat esetén gyakrabban végezzen sokkoló klórozást. Ezzel megelőzhető az algásodás. Ezt az esti órákban végezze, ha aznap már nem használják a medencét. Ez az algaölő szerek használata mellett is szükséges.
Medencetakarók használata megkönnyíti a medence tisztántartását, csökkenti a vegyszerfelhasználást. Ha hosszabb időre magára hagyja a medencét, emelje a szabadklór szintet 3 mg/l-re, és használjon védőtakarót.
Egy medence rendszeres karbantartást és vegyszerezést igényel legalább heti egy alkalommal. A vízminőség romlását könnyebb megelőzni, mint egy elalgásodott medencét kitisztítani. Amennyiben betartja a fenti leírtakat, a medence vízét nem kell lecserélni, az mindig tiszta és szagtalan marad, és gondtalanul élvezheti használatát.
Az AQUALING kiadványa alapján készült.